Poznáte to, rodinka sa rozrastá a je namieste začať uvažovať o väčšom bývaní. Ísť do väčšieho bytu, alebo radšej do domu? V dnešnej „COVID“ dobe je veľkým benefitom mať rodinný dom s vlastnou záhradou, zvlášť ak máte detičky. Ak ste sa rozhodli pre dom a nemáte ešte pozemok, určite si prečítajte tento článok, ktorý vám pomôže pri vašom hľadaní.
Výberu pozemku treba venovať čo najviac pozornosti
V prvom rade si musíte uvedomiť, že ideálny pozemok neexistuje. Na každom pozemku sa nájdu chyby, preto si musíte určiť priority, čo je pre vás ohľadne pozemku najpodstatnejšie. Lokalita, veľkosť pozemku, orientácia, inžinierske siete, občianska vybavenosť, tiché prostredie. Lokalita vášho bývania sa samozrejme odzrkadlí aj na cene. Čím odľahlejší pozemok, tým je cena nižšia a naopak, čím bližšie do mesta, tým je pozemok drahší. Je to len na vás, akú lokalitu preferujete. Pre niekoho je prioritou bývanie v meste, naopak niekto uprednostňuje bývanie v prírode, na okraji lesa alebo v okolitej dedinke.
V každom prípade je potrebné uistiť sa, či daný pozemok spĺňa všetky parametre vhodné na výstavbu vášho domu. Ak to chcete zistiť musíte nahliadnuť do územnoplánovacej dokumentácie, alebo si priamo vyžiadať túto informáciu na príslušnom stavebnom úrade. Dajte si pozor aj na záplavovú oblasť, na nestabilný terén, na hladinu spodných vôd možno aj na nepríjemného suseda.
Podstatným kritériom pri výbere pozemku je jeho orientácia a terén, či je to rovinka alebo svah. Pri svahovitom pozemku musíte rátať s tým, že sa vám podstatne navýšia náklady. Čo sa týka orientácie najideálnejšie je ak máte prístup na pozemok zo severnej strany, ktorá je menej osvetlená a chladnejšia a záhradu na strane južnej, kde vám bude svietiť slniečko počas celého dňa. Samozrejme na tieto veci vás určite upozorní aj architekt alebo projektant, s ktorým svoju stavbu budete riešiť.
Z inžinierskych sietí je nutné mať elektrickú prípojku, ideálne kanalizáciu a samozrejme pitnú vodu. Bez plynu sa viete zaobísť. Prístupová cesta je zásadná, bez nej vám žiaden úrad nevydá stavebné povolenie.
Ďalším kritériom je veľkosť pozemku. Štandardná veľkosť je 18-22m šírka a 23 až 30m na dĺžka, ale samozrejme je to na vás akú veľkosť pozemku si zvolíte a aký typ domu si k nemu vyberiete. Možností je veľa a nájde sa domček na každý pozemok, aj na ten extrémne úzky.
Nakoniec by som vás rada upozornila na možnosť kúpy pozemku v tzv. „novej štvrti“. Tam sa črtajú mnohé výhody ale aj nevýhody. Z výhod spomeniem, že väčšinou kupujú v tejto lokalite pozemky mladé rodinky, kde vznikne v budúcnosti skvelá komunita s mnohými deťmi. Nevýhodou je, že postupom času bude zastavaná celá oblasť a vysnívané ticho so súkromím, bude minulosťou.
Verím, že som vám pri vašom výbere bola aspoň trošku nápomocná, to bolo aj mojim cieľom.